Yukarıda saydığım belirtiler hemen her gün, yaklaşık gün boyu sürüyorsa, kişinin toplumsal, sosyal ve mesleki yaşantısında sorunlar yaratıyorsa Major Depresyon dediğimiz psikiyatrik bir hastalık tablosunu düşündürür. Yapılan çalışmalar, toplumdaki her 100 kişiden 5-15’inin depresyonda olduğunu göstermektedir. Bu durum utanılacak ya da saklanacak bir durum değildir, tam tersine psikiyatri doktorları tarafından ciddi olarak tedavi edilmesi gereken önemli bir ruhsal hastalıktır.
Yaşadığımız toplumdan kaynaklanan ya da bireyin çevresine özgü stres kaynakları depresyonun oluşmasında önemli sebeplerden biridir. Bununla birlikte bireyin kişilik özellikleri, genetik-ailesel kalıtımlar, hormonal ve biyokimyasal bozukluklar depresyon oluşumundaki diğer faktörlerdir.
Sonuç olarak toparlamak gerekirse, depresyon kişinin yaşam kalitesini azaltan, mesleki ve toplumsal işlevselliğini bozan ve toplumda sıkça görülen önemli bir psikiyatrik hatalıktır. Aynı zamanda tedaviye iyi yanıt veren ve tam olarak iyileşmenin olabileceği bir ruhsal rahatsızlıktır. Yazımın başında belirttiğim depresif şikâyetleriniz varsa; kendiniz, çevreniz ve geleceğiniz için en kısa zamanda psikiyatri doktoruna başvurmanız ruh sağlığınız açısından son derece önemlidir.
Psikiyatrist
Dr.Emre Tan